2020-21 U SPORTS Academic All-Canadians

Borys Minger full bio Borys Minger Team: Men's Basketball Program: Finance
Nick Hodgins full bio Nick Hodgins Team: Men's Hockey Program: Accounting
Grace McKale full bio Grace McKale Team: Women's Volleyball Program: Biopharmaceutical Science
Veronique Filion full bio Veronique Filion Team: Women's Soccer Program: Health Science
Jennifer Rowe full bio Jennifer Rowe Team: Women's Soccer Program: Medicine
Maia Timmons full bio Maia Timmons Team: Women's Basketball Program: Biology and Mathematics
Trinity Lusan full bio Trinity Lusan Team: Women's Volleyball Program: Human Kinetics
Liam Markhauser full bio Liam Markhauser Team: Men's Hockey Program: Communications
Anna Satterthwaite full bio Anna Satterthwaite Team: Women's Soccer Program: History and Political Science
Trinity Esprit full bio Trinity Esprit Team: Women's Soccer Program: Sociology
Tristan Peterson full bio Tristan Peterson Team: Women's Volleyball Program: Political Science
Alana Renon full bio Alana Renon Team: Women's Basketball Program: Biomedical Science
Charlotte Gagnon-Lewis full bio Charlotte Gagnon-Lewis Team: Women's Soccer Program: Anthropology
Mikaila Kraczynski full bio Mikaila Kraczynski Team: Women's Hockey Program: Human Kinetics
Alana Leung full bio Alana Leung Team: Women's Volleyball Program: Civil Engineering
Lauren Da Luz full bio Lauren Da Luz Team: Women's Soccer Program: Civil Engineering
Adam Kim full bio Adam Kim Team: Men's Hockey Program: Finance
Natsuki Szczokin full bio Natsuki Szczokin Team: Women's Basketball Program: Criminology
Hailey Walsh full bio Hailey Walsh Team: Women's Soccer Program: Psychology
Samantha Bouley full bio Samantha Bouley Team: Women's Hockey Program: Education
Portia Cooper full bio Portia Cooper Team: Women's Volleyball Program: Health Sciences
Amanda Gaetano full bio Amanda Gaetano Team: Women's Basketball Program: Human Kinetics
Mikayla Morton full bio Mikayla Morton Team: Women's Soccer Program: Psychology
Soumaya Bouak full bio Soumaya Bouak Team: Women's Soccer Program: Psychology
Robin Melnick full bio Robin Melnick Team: Women's Volleyball Program: Geography and English
Olivianne Devine full bio Olivianne Devine Team: Women's Hockey Program: Health Sciences
Maxim Langevin full bio Maxim Langevin Team: Women's Volleyball Program: Commerce
Jean-Robin Mantha full bio Jean-Robin Mantha Team: Men's Hockey Program: General Arts
Ben Maracle full bio Ben Maracle Team: Football Program: Psychology
Savannah Provo full bio Savannah Provo Team: Women's Basketball Program: Human Kinetics
Gage Sabean full bio Gage Sabean Team: Men's Basketball Program: Accounting
Zachary Copeland full bio Zachary Copeland Team: Football Program: Human Kinetics
Arianne Gagnon full bio Arianne Gagnon Team: Women's Hockey Program: Criminology
Branden Makara full bio Branden Makara Team: Men's Hockey Program: Economics (Master's)
Melina De Iulio full bio Melina De Iulio Team: Women's Basketball Program: Biomedical Science
Adriane Devlin full bio Adriane Devlin Team: Women's Soccer Program: Biomedical Science
Magalie Frappier full bio Magalie Frappier Team: Women's Volleyball Program: Communications
Keenan MacIsaac full bio Keenan MacIsaac Team: Men's Hockey Program: Financial Math and Economics
Daniel Oladejo full bio Daniel Oladejo Team: Football Program: Management
Cooper Lee full bio Cooper Lee Team: Women's Soccer Program: Management Information Systems and Analytics
Kathleen Reedman full bio Kathleen Reedman Team: Women's Hockey Program: Biomedical Science
Danika Robert full bio Danika Robert Team: Women's Volleyball Program: Nutrition Sciences
Jacob Hanlon full bio Jacob Hanlon Team: Men's Hockey Program: Environmental Studies
Julia Rosenthal full bio Julia Rosenthal Team: Women's Soccer Program: Human Kinetics
Nicole Wernham full bio Nicole Wernham Team: Women's Volleyball Program: Human Kinetics
Christine Deaudelin full bio Christine Deaudelin Team: Women's Hockey Program: Criminology
Michelle Salhany full bio Michelle Salhany Team: Women's Soccer Program: Communications
Anthony Poulin full bio Anthony Poulin Team: Men's Hockey Program: Second-Language Teaching
Luke Griese full bio Luke Griese Team: Football Program: Education
Cody Van Lierop full bio Cody Van Lierop Team: Men's Hockey Program: Electrical Engineering
Adèle Dossou full bio Adèle Dossou Team: Women's Hockey Program: Management
Brigitte Lefebvre-Okankwu full bio Brigitte Lefebvre-Okankwu Team: Women's Basketball Program: Biomedical Science
Julia Tardioli full bio Julia Tardioli Team: Women's Soccer Program: Psychology
Justin McRae full bio Justin McRae Team: Men's Hockey Program: Environmental Studies
Cole Newton full bio Cole Newton Team: Men's Basketball Program: Health Science
Hillary Damman full bio Hillary Damman Team: Women's Soccer Program: Social Sciences
Kaylane Hogue full bio Kaylane Hogue Team: Women's Soccer Program: Biomedical Science
Katherine Birkby full bio Katherine Birkby Team: Women's Hockey Program: Health Science
Jonathan Fournier full bio Jonathan Fournier Team: Football Program: International Economics and Development
Alexe Drouin full bio Alexe Drouin Team: Women's Hockey Program: Public Administration
Charles-Antoine Roy full bio Charles-Antoine Roy Team: Men's Hockey Program: Mechanical Engineering
Dylan Mattatall full bio Dylan Mattatall Team: Football Program: Criminology
Agéric Amédin full bio Agéric Amédin Team: Football Program: Accounting
Alexa Gibson full bio Alexa Gibson Team: Women's Hockey Program: Criminology
Harnoor Dhaliwal full bio Harnoor Dhaliwal Team: Football Program: Human Kinetics
Ariane Minville full bio Ariane Minville Team: Women's Hockey Program: Criminology
Duncan Baird full bio Duncan Baird Team: Football Program: Health Sciences
Nathan Walker full bio Nathan Walker Team: Football Program: Sport Management (Master's)
Jade Todd full bio Jade Todd Team: Women's Hockey Program: Health Science
Kailey Lapensée full bio Kailey Lapensée Team: Women's Hockey Program: Management
Ariane Aubin full bio Ariane Aubin Team: Women's Hockey Program: Social Science
Francis Perron full bio Francis Perron Team: Football Program: Mechanical Engineering
Nicolas Abanto Enns full bio Nicolas Abanto Enns Team: Men's Cross Country Program: Communication
Ritaj Abdoulla full bio Ritaj Abdoulla Team: Women's Rugby Program: Biomedical Mechanical Engineering
Femi Ajayi full bio Femi Ajayi Team: Men's Track and Field Program: Chemical Engineering
Brianna Asiamah full bio Brianna Asiamah Team: Women's Track and Field Program: Social Work
Quynh-Ni Au full bio Quynh-Ni Au Team: Women's Rugby Program: Biomedical Mechanical Engineering and Computing Technology
Connor Beals full bio Connor Beals Team: Men's Swimming Program: Health Science
Louis Bertrand full bio Louis Bertrand Team: Men's Swimming Program: Finance
Emma Bissonnette full bio Emma Bissonnette Team: Women's Swimming Program: Health Science
Martin Blais full bio Martin Blais Team: Football Program: Geography
Véronique Bolduc full bio Véronique Bolduc Team: Women's Soccer Program: Human Kinetics
Tylo Borsboom full bio Tylo Borsboom Team: Women's Rugby Program: Computer Science
Aurora Bowie full bio Aurora Bowie Team: Women's Rugby Program: Psychology
Kelly Brennan full bio Kelly Brennan Team: Women's Track and Field Program: Common Law
Katie Brzozowski full bio Katie Brzozowski Team: Women's Soccer Program: Health Science
Braden Clark full bio Braden Clark Team: Football Program: Communication
Jamie Demers full bio Jamie Demers Team: Men's Swimming Program: Journalism
Joanne Diemert full bio Joanne Diemert Team: Women's Swimming Program: Management and Psychology
Emma Dobson Takoff full bio Emma Dobson Takoff Team: Women's Track and Field Program: Software Engineering
Anna Dodge full bio Anna Dodge Team: Women's Rugby Program: Biomedical Science
Meghan Dundon full bio Meghan Dundon Team: Women's Track and Field Program: Human Kinetics
Anas Faid full bio Anas Faid Team: Football Program: Social Sciences
Gordon Forrest full bio Gordon Forrest Team: Men's Swimming Program: Accounting
Adrian Fournier full bio Adrian Fournier Team: Men's Cross Country Program: Civil Engineering
Hannah Frazer full bio Hannah Frazer Team: Women's Track and Field Program: Biochemistry
Claire Gallagher full bio Claire Gallagher Team: Women's Rugby Program: Health Sciences
Oksana Gouchie-Provencher full bio Oksana Gouchie-Provencher Team: Women's Basketball Program: Education (Master's)
Madison Grant full bio Madison Grant Team: Women's Rugby Program: Criminology
Nathan Hay full bio Nathan Hay Team: Men's Cross Country Program: Electrical Engineering
Talia Hennessy full bio Talia Hennessy Team: Women's Rugby Program: Human Kinetics
Nadine Katumbayi full bio Nadine Katumbayi Team: Women's Basketball Program: Civil Engineering
Jerred Kinstler full bio Jerred Kinstler Team: Men's Basketball Program: Human Kinetics
Elise Lacoste full bio Elise Lacoste Team: Women's Soccer Program: Human Kinetics (Master's)
Christophe Lanouette full bio Christophe Lanouette Team: Men's Swimming Program: Computer Science
Stephanie Lapolice full bio Stephanie Lapolice Team: Women's Track and Field Program: Health Science
Julia Latremouille full bio Julia Latremouille Team: Women's Rugby Program: Psychology
Abigail Lea full bio Abigail Lea Team: Women's Cross Country Program: Psychology
Stephanie Leask full bio Stephanie Leask Team: Women's Track and Field Program: Health Sciences
Zach Leger full bio Zach Leger Team: Men's Track and Field Program: Chemical Engineering
Quincy Louis-Jeune full bio Quincy Louis-Jeune Team: Men's Basketball Program: Communications
Quinn Lyness full bio Quinn Lyness Team: Men's Track and Field Program: Accounting
Nathan Meraw full bio Nathan Meraw Team: Men's Cross Country Program: Biomedical Mechanical Engineering
Lauren Minns full bio Lauren Minns Team: Women's Rugby Program: Civil Law
Robert Mitchell full bio Robert Mitchell Team: Men's Track and Field, Cross Country Program: Biology
Logan Moffitt full bio Logan Moffitt Team: Men's Swimming Program: Communications
Judson Nickerson full bio Judson Nickerson Team: Men's Swimming Program: Political Science
Emily Payne full bio Emily Payne Team: Women's Basketball Program: Criminology
Katherine Peel full bio Katherine Peel Team: Women's Swimming Program: Biology
Skye Pellerin full bio Skye Pellerin Team: Women's Cross Country Program: Psychology
Alexandre Perreault full bio Alexandre Perreault Team: Men's Swimming Program: Human Kinetics
Caroline Poirier full bio Caroline Poirier Team: Women's Track and Field Program: Health Science
Katie Polley full bio Katie Polley Team: Women's Swimming Program: Management
Mayhève Rondeau full bio Mayhève Rondeau Team: Women's Swimming Program: Human Kinetics
Jacob Roussel full bio Jacob Roussel Team: Football Program: Interdisciplinary Studies
Jackson Roy full bio Jackson Roy Team: Men's Track and Field, Cross Country Program: Accounting
Lauren Shearer full bio Lauren Shearer Team: Women's Swimming Program: Human Kinetics
Dana Sherrard full bio Dana Sherrard Team: Women's Swimming Program: Biomedical Science
Stephanie Shuai full bio Stephanie Shuai Team: Women's Swimming Program: Medicine
Abby Simms full bio Abby Simms Team: Women's Swimming Program: Biomedical Science
Meredith Sirrs full bio Meredith Sirrs Team: Women's Rugby Program: International Development and Globalization
Vincenzo Sljuka full bio Vincenzo Sljuka Team: Men's Swimming Program: Sociology
Sydney Smith full bio Sydney Smith Team: Women's Track and Field Program: Biology
Julianne Soriano full bio Julianne Soriano Team: Women's Basketball Program: Conflict Studies and Human Rights 
Ann-Sophie Therrien full bio Ann-Sophie Therrien Team: Women's Cross Country Program: Human Kinetics (PhD)
Maeliss Trapeau full bio Maeliss Trapeau Team: Women's Track and Field Program: Biotechnology
Jacob Traynor full bio Jacob Traynor Team: Football Program: Health sciences
Matthieu Vilain full bio Matthieu Vilain Team: Men's Swimming Program: Biology
Shaunna Walker-Dejong full bio Shaunna Walker-Dejong Team: Women's Swimming Program: Health Science
Tiarra Ward full bio Tiarra Ward Team: Women's Cross Country Program: Nursing
Adelle Yamashita-Ball full bio Adelle Yamashita-Ball Team: Women's Swimming Program: Psychology
Martha Young full bio Martha Young Team: Women's Cross Country Program: Health Science
Allen Zheng full bio Allen Zheng Team: Men's Swimming Program: Health Science