2021-22 U SPORTS Academic All-Canadians

Cassidy Joslin full bio Cassidy Joslin Team: Women's Soccer Program: Biomedical Science
Ella Chase full bio Ella Chase Team: Women's Soccer Program: Sociology
Avery Hughes full bio Avery Hughes Team: Women's Volleyball Program: Management
Oksana Gouchie-Provencher full bio Oksana Gouchie-Provencher Team: Women's Basketball Program: Education
Jérôme Gravel full bio Jérôme Gravel Team: Men's Hockey Program: Civil Law
Trinity Lusan full bio Trinity Lusan Team: Women's Volleyball Program: Human Kinetics
Katie Brzozowski full bio Katie Brzozowski Team: Women's Soccer Program: Health Science
Tristan Peterson full bio Tristan Peterson Team: Women's Volleyball Program: Political Science
Alana Renon full bio Alana Renon Team: Women's Basketball Program: Biochemistry (Master's)
Charlotte Gagnon-Lewis full bio Charlotte Gagnon-Lewis Team: Women's Soccer Program: Anthropology
Mikaila Kraczynski full bio Mikaila Kraczynski Team: Women's Hockey Program: Education
Alana Leung full bio Alana Leung Team: Women's Volleyball Program: Civil Engineering
Natalie Liguori full bio Natalie Liguori Team: Women's Basketball Program: Human Kinetics
Angelina Gendreau full bio Angelina Gendreau Team: Women's Soccer Program: Human Kinetics
Adam Kim full bio Adam Kim Team: Men's Hockey Program: Finance
Jaimee MacDonald full bio Jaimee MacDonald Team: Women's Hockey Program: Education
Nick Bowman full bio Nick Bowman Team: Men's Hockey Program: Communication
Natsuki Szczokin full bio Natsuki Szczokin Team: Women's Basketball Program: Criminology
Hailey Walsh full bio Hailey Walsh Team: Women's Soccer Program: Psychology
Portia Cooper full bio Portia Cooper Team: Women's Volleyball Program: Human Kinetics
Sadie Sider-Echenberg full bio Sadie Sider-Echenberg Team: Women's Soccer Program: Computer Science
Robin Melnick full bio Robin Melnick Team: Women's Volleyball Program: Geography and English
Ben Maracle full bio Ben Maracle Team: Football Program: Psychology
Cole Newton full bio Cole Newton Team: Men's Basketball Program: Health Science
Katerine Delev full bio Katerine Delev Team: Women's Soccer Program: Education
Arianne Gagnon full bio Arianne Gagnon Team: Women's Hockey Program: Criminology
Branden Makara full bio Branden Makara Team: Men's Hockey Program: Economics (Master's)
Melina De Iulio full bio Melina De Iulio Team: Women's Basketball Program: Human Kinetics
Adriane Devlin full bio Adriane Devlin Team: Women's Soccer Program: Biomedical Science
Magalie Frappier full bio Magalie Frappier Team: Women's Volleyball Program: Communications
Keenan MacIsaac full bio Keenan MacIsaac Team: Men's Hockey Program: Financial Math and Economics
Daniel Oladejo full bio Daniel Oladejo Team: Football Program: Management
Véronique Bolduc full bio Véronique Bolduc Team: Women's Soccer Program: Human Kinetics
Kathleen Reedman full bio Kathleen Reedman Team: Women's Hockey Program: Biomedical Science
Nammi Nguyen full bio Nammi Nguyen Team: Women's Soccer Program: Commerce
Christine Deaudelin full bio Christine Deaudelin Team: Women's Hockey Program: Criminology
Matt Mahler full bio Matt Mahler Team: Football Program: Human Kinetics
Anthony Poulin full bio Anthony Poulin Team: Men's Hockey Program: Second-Language Teaching
Thomas Chilton full bio Thomas Chilton Team: Men's Basketball Program: Human Kinetics
Cassandra Provost full bio Cassandra Provost Team: Women's Soccer Program: Accounting
Cody Van Lierop full bio Cody Van Lierop Team: Men's Hockey Program: Electrical Engineering
Brigitte Lefebvre-Okankwu full bio Brigitte Lefebvre-Okankwu Team: Women's Basketball Program: Science Management (Master's)
Julia Tardioli full bio Julia Tardioli Team: Women's Soccer Program: Psychology
Kaylane Hogue full bio Kaylane Hogue Team: Women's Soccer Program: Biology
Katherine Birkby full bio Katherine Birkby Team: Women's Hockey Program: Health Science
Kate Maclean full bio Kate Maclean Team: Women's Hockey Program: Psychology
Charles-Antoine Roy full bio Charles-Antoine Roy Team: Men's Hockey Program: Mechanical Engineering
Aurélie Dubuc full bio Aurélie Dubuc Team: Women's Hockey Program: Human Kinetics
Alexa Gibson full bio Alexa Gibson Team: Women's Hockey Program: Criminology
Harnoor Dhaliwal full bio Harnoor Dhaliwal Team: Football Program: Human Kinetics
Nicolas Mattinen full bio Nicolas Mattinen Team: Men's Hockey Program: Human Kinetics
Ariane Minville full bio Ariane Minville Team: Women's Hockey Program: Criminology
Maxim Malenfant full bio Maxim Malenfant Team: Football Program: Finance
Jade Todd full bio Jade Todd Team: Women's Hockey Program: Health Science
Nicolas Abanto Enns full bio Nicolas Abanto Enns Team: Men's Cross Country & Track and Field Program: Communication
Brianna Asiamah full bio Brianna Asiamah Team: Women's Track and Field Program: Social Work
Quynh-Ni Au full bio Quynh-Ni Au Team: Women's Rugby Program: Biomedical Mechanical Engineering & Computing Technology
Frédérique Bell full bio Frédérique Bell Team: Women's Track and Field Program: Psychology and Linguistics
Louis Bertrand full bio Louis Bertrand Team: Men's Swimming Program: Finance
Aurora Bowie full bio Aurora Bowie Team: Women's Rugby Program: Psychology
Kelly Brennan full bio Kelly Brennan Team: Women's Track and Field Program: Common Law
Craig Bush full bio Craig Bush Team: Men's Swimming Program: Mechanical Engineering
Willow Cherewaty full bio Willow Cherewaty Team: Women's Swimming Program: Biomedical Science
Jamie Demers full bio Jamie Demers Team: Men's Swimming Program: Education
Emma Dobson-Takoff full bio Emma Dobson-Takoff Team: Women's Track and Field Program: Software Engineering
Anna Dodge full bio Anna Dodge Team: Women's Rugby Program: Biomedical Science
Taylor Elliott full bio Taylor Elliott Team: Women's Swimming Program: Human Kinetics
Gordon Forrest full bio Gordon Forrest Team: Men's Swimming Program: Accounting
Adrian Fournier full bio Adrian Fournier Team: Men's Cross Country & Track and Field Program: Civil Engineering and Computing Technology
Hannah Frazer full bio Hannah Frazer Team: Women's Track and Field Program: Biochemistry
Claire Gallagher full bio Claire Gallagher Team: Women's Rugby Program: Health Sciences
Isabelle Grisé full bio Isabelle Grisé Team: Women's Rugby Program: International Management
Talia Hennessy full bio Talia Hennessy Team: Women's Rugby Program: Human Kinetics
Camryn Holland full bio Camryn Holland Team: Women's Rugby Program: Criminology
Malorie Kanaan full bio Malorie Kanaan Team: Women's Swimming Program: Law (Master's)
Christophe Lanouette full bio Christophe Lanouette Team: Men's Swimming Program: Computer Engineering
Isabel Laroche full bio Isabel Laroche Team: Women's Rugby Program: Biomedical Science
Julia Latremouille full bio Julia Latremouille Team: Women's Rugby Program: Psychology
Zach Leger full bio Zach Leger Team: Men's Track and Field Program: Chemical Engineering
Samantha Mallon full bio Samantha Mallon Team: Women's Swimming Program: Biology
Nathan Meraw full bio Nathan Meraw Team: Men's Cross Country Program: Biomedical Mechanical Engineering
Judson Nickerson full bio Judson Nickerson Team: Men's Swimming Program: Juris Doctor
Doyin Ogunremi full bio Doyin Ogunremi Team: Women's Track and Field Program: Biomedical Science
Katherine Peel full bio Katherine Peel Team: Women's Swimming Program: Biology
Skye Pellerin full bio Skye Pellerin Team: Women's Cross Country & Track and Field Program: Psychology
Alexandre Perreault full bio Alexandre Perreault Team: Men's Swimming Program: Physiotherapy (Master's)
Katie Polley full bio Katie Polley Team: Women's Swimming Program: Management
Yasser Riad full bio Yasser Riad Team: Men's Track and Field Program: Juris Doctor
Stephen Robinson full bio Stephen Robinson Team: Men's Cross Country & Track and Field Program: Commerce / Juris Doctor
Jackson Roy full bio Jackson Roy Team: Men's Track and Field Program: Accounting
Lauren Shearer full bio Lauren Shearer Team: Women's Swimming Program: Human Kinetics
Abby Simms full bio Abby Simms Team: Women's Swimming Program: Biomedical Science
Sydney Smith full bio Sydney Smith Team: Women's Track and Field Program: Biology
Alex Strople full bio Alex Strople Team: Men's Swimming Program: Biomedical Science
Elana Tyman full bio Elana Tyman Team: Women's Cross Country Program: Biology
Matthieu Vilain full bio Matthieu Vilain Team: Men's Swimming Program: Biology (Master's)
Noah Wagner full bio Noah Wagner Team: Men's Swimming Program: Human Kinetics
Shaunna Walker-Dejong full bio Shaunna Walker-Dejong Team: Women's Swimming Program: Health Science
Tiara Ward full bio Tiara Ward Team: Women's Cross Country & Track and Field Program: Nursing
Allen Zheng full bio Allen Zheng Team: Men's Swimming Program: Health Science